Wolontariat Misyjny Rób Dobro

#RóbDobro

 

Studencki Wolontariat na Ukrainie

ZARYS: Zadaniem wolontariuszy jest prowadzenie kursu języka polskiego, z którego może skorzystać każdy bez względu na wiek, poglądy polityczne oraz religijne. Należą oni do kościoła katolickiego i jeśli jest możliwość prowadzone są również katechezy dla dzieci oraz dorosłych lub głoszony jest kerygmat.

 

Są też placówki, które prowadzą półkolonie dla dzieci, gdzie potrzebna jest pomoc w animowaniu czasu wolnego dla dzieci. Tam wolontariusze dają świadectwo poprzez swoją pracę i postawę. Jest również możliwość pomagania w aktualnych potrzebach parafii np. pomoc na budowie, sprzątanie cmentarza czy pomoc indywidualna ludziom, którzy tego potrzebują.

 ORGANIZACJA: Od 2015 roku głównym koordynatorem jest Magdalena Nazimek. Wolontariusze pozyskiwani są z całej Polski przez informacje rozsyłane w mediach społecznościowych (Facebook), oraz w mediach katolickich ( Gość Niedzielny, Radio Rodzina ). Nabór jest również ogłaszany pocztą pantoflową po różnych wspólnotach i zgromadzeniach katolickich np. Akademicka Droga Krzyżowa we Wrocławiu.

  W roku 2016r. po raz pierwszy zostało zorganizowane spotkanie formacyjne, które poprowadził gościnnie Paweł Tokarz OFMCap oraz Magdalena Nazimek. Od kilku lat wspiera nas również Ks. Jerzy Molewski TChr, który oficjalnie został naszym duchowym opiekunem (2016r.).

Wolontariusze są wysyłani minimum po dwóch i muszą należeć do środowisk chrześcijańskich. Są odpowiednio informowani do jakich parafii jadą i jaki będzie charakter ich pracy. Wyjazd trwa minimum dwa tygodnie. Rozpiętość wiekowa wynosi 20-29 lat. Wolontariusze sami podają termin, który im pasuje, by potem skoordynować to z możliwościami parafii. Materiały do pracy oraz ewentualne finanse każdy organizuje we własnym zakresie. Parafie zapewniają nocleg i wyżywienie.

  Każdy może zostać wolontariuszem, musi jednak odznaczać się wysoką kulturą osobistą, dojrzałością w kontakcie z drugim człowiekiem oraz mieć fundament wiary, na którym buduje swoje życie. Formowanie się w jakiejś wspólnocie nie wyklucza się z wzięciem udziału w wolontariacie, gdyż są to wyjazdy tylko wakacyjne. W indywidualnych przypadkach może być inaczej – zależy od Ducha Świętego.

 CELE: Wolontariat to przede wszystkim spotkanie z drugim człowiekiem, z Bogiem, z samym sobą. Dzielenie się talentami, darami, tym wszystkim co posiadamy, co dał nam Ojciec, a przede wszystkim doświadczeniem Jego miłości. Wiary nie można sprzedać, nie można na nią kogoś namówić. Tylko przez miłość w relacji do drugiego staje się ona możliwa do przyjęcia, ponieważ wtedy można jej prawdziwie doświadczyć.

 Relacja jest obustronna więc również i wolontariusze przywożą do Polski niesamowite świadectwo o życzliwości i gościnności ludzi, z którymi pracowali oraz doświadczenie ojcowskiej opieki Tego, który na tę misję ich posłał. Wielu z nich nie chce tak szybko wracać do domu. Pojawiają się myśli o prawdziwych wartościach, o prawdziwym celu życia, o tym, żeby pomagać zbawiać świat Jezusowi poprzez głoszenie Jego Słowa, by kiedyś razem spotkać się w niebie i w nieskończoność chwalić miłość dobrego Boga, bo przecież każdy chrześcijanin jest do tego powołany. 

Koordynator projektu: Magda Nazimek, tel.661 668 117, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Możesz pomóc: Pomódl się ! Poleć nas ! Podziel się !

Wesprzyj przez Transferuj.pl 

Lub poprzez wpłatę na numer konta bankowego:
Fundacja Vide et Crede św. Jana Pawła II*
14 1750 0012 0000 0000 2331 6226
z dopiskiem "Darowizna na cele statutowe fundacji"

*Fundacja Vide et Crede św. Jana Pawła II
ul. Eluarda 2 54-019 Wrocław (PL)
KRS: 0000487864   NIP 8952026229   REGON: 022307879